Za mužskými problémy v sexuálnÃm životÄ› se mohou skrývat závažná onemocnÄ›nà nebo duÅ¡evnà poruchy. Erektilnà dysfunkce patřà mezi nejÄastÄ›jÅ¡Ã sexuálnà poruchy. CelosvÄ›tovÄ› jà trpà vÃce než 100 milionů mužů. V ÄŒeské republice je to kolem 800 tisÃc mužů ve vÄ›ku 35 až 65 let a jejich poÄet se každým rokem zvyÅ¡uje zhruba o 40 tisÃc. PotÞe s erekcà má 75 procent diabetiků, 68 procent mužů s vysokým krevnÃm tlakem nebo 56 procent mužů s ischemickou chorobou srdeÄnÃ. Muži s těžkou depresà majà potÞe s erekcà dokonce až v 90 procentech pÅ™Ãpadů. Zůstat zdravým, to je přánÃm asi každého z nás... AvÅ¡ak signál zůstat zdravým nenà pro naÅ¡e tÄ›lo samozÅ™ejmostÃ. V dneÅ¡nà uspÄ›chané dobÄ› Äasto zažÃváme pocit, že jsme bez energie, bez sil. PÅ™i erektilnà dysfunkci se pouze vzácnÄ› jedná o dlouhodobou nebo trvalou záležitost. Pokud se vÅ¡ak tato porucha sexuálnà funkce projevuje pÅ™i téměř každém styku a trvá delÅ¡Ã dobu, může být projevem organické nebo těžšà psychické nemoci. Typickým pÅ™Ãznakem impotence je zmÄ›na kvality erekce, což se týká buÄ ztopoÅ™enà nebo schopnosti udrženà erekce, nebo obou. Známkou toho, že se jedná o organickou (tÄ›lesnou) impotenci, a ne o impotenci z psychických pÅ™ÃÄin, je neschopnost mÃt nebo udržet erekci ráno po probuzenÃ. Psychická impotence zpravidla vzniká náhle a vÄ›tÅ¡inou souvisà s nÄ›jakou nedávnou životnà situacÃ; organická impotence se rozvÃjà postupnÄ› v průbÄ›hu delÅ¡Ã doby. Erektilnà dysfunkce může být známkou jiných probÃhajÃcÃch zdravotnÃch problémů. LéÄbu by Vám proto mÄ›l urÄit lékaÅ™ až na základÄ› peÄlivého vyÅ¡etÅ™enÃ. Velké množstvà alkoholu poÅ¡kozuje játra a dÃky tomu se testosteron ve VaÅ¡Ã krvi rychleji mÄ›nà v estrogen. 75 procent chronických alkoholiků trpà erektilnà dysfunkce. KromÄ› toho alkohol poÅ¡kozuje nervová zakonÄenà a zhorÅ¡uje vedenà vzruchu. SnÞenà VaÅ¡Ã sexuálnà výkonnosti mohou způsobit i drogy. K poruÅ¡e erekce zákonitÄ› vede dlouhodobé užÃvánà opiátů (heroin, morfin, metadon), stimulancià (kokain, amfetaminy), psychedelických drog (LSD, extáze), tÄ›kavých nitritů (amylnitrit), marihuany, benzodiazepinů a barbiturátů. Vysoký tlak neboli hypertenze patřà mezi hlavnà rizikové faktory kornatÄ›nà tepen (aterosklerózy). Zatěžuje cévy a mÄ›nà kvalitu jejich stÄ›n. Postižené cévy nedokážou pÅ™ivést dostatek krve k cÃlovým orgánům. Týká se to i penisu. Málo známým faktem je, že erektilnà dysfunkce může vyvolat i pÅ™ÃliÅ¡ sedavý způsob života. PÅ™i dlouhém sezenà docházà ke stlaÄovánà cév, které zásobujà penis krvÃ. Léky působà pÅ™Ãmo na cévy penisu. Zablokujà enzym PDE5 a tlumà jeho aktivitu. PÅ™i zpomaleném odbourávánà se cGMP hromadà v buňkách cév a bránà jejich staženÃ. Cévy povolujÃ, do topoÅ™ivých tÄ›les zaÄne pÅ™itékat krev a erekce může zaÄÃt. PÅ™ednostà léků vardenafil, tadalafil, sildenafil je velká úÄinnost a dÃky lokálnÃmu působenà také minimum nežádoucÃch úÄinků.
Prostata prodÄ›lává bÄ›hem života muže mnoho zmÄ›n. PÅ™i narozenà je velká asi jako hrášek. Až do puberty dojde jen k mÃrnému zvÄ›tÅ¡enÃ, ale potom se zaÄne rychle zvÄ›tÅ¡ovat, až po dvacátém roce života dosáhne normálnà velikosti a tvaru v dospÄ›losti - je asi velikosti vlaÅ¡ského oÅ™echu. Potom se velikost prostaty asi do poloviny páté dekády života (kolem 45 let vÄ›ku) nemÄ›nÃ, ale pak se u vÄ›tÅ¡iny mužů zaÄne znovu zvÄ›tÅ¡ovat, což je podmÃnÄ›no množenÃm a dÄ›lenÃm bunÄ›k, které se odbornÄ› nazývá benignà hyperplazie prostaty. Prostatu postihujà nejÄastÄ›ji tÅ™i nemoci: benignà hyperplazie prostaty (BPH), prostatitida (akutnà nebo chronický zánÄ›t prostaty) a rakovina prostaty. Každá z nich postihuje prostatu jiným způsobem. Z hlediska klasické medicÃny je hlavnà pÅ™ÃÄinou BHP nadbyteÄné množstvà dihydrotestosteronu (DHT), který vzniká v prostatÄ› z testosteronu. DHT působà zvÄ›tÅ¡enà žlázových bunÄ›k prostaty a tÃm i jejà zbytnÄ›nÃ. Vedle toho je BHP způsobena i akumulacà estrogenu ve stárnoucà žláze a nedostatkem mastných kyselin, zinku a nÄ›kterých esenciálnÃch aminokyselin. Na vzniku benignà hyperplazie prostaty se podÃlà celkový nepÅ™Ãznivý zdravotnà stav, plynoucà z dlouhodobých nežádoucÃch životnÃch návyků jako je kouÅ™enÃ, nadmÄ›rná konzumace alkoholu, nadmÄ›rná konzumace tuků a dalÅ¡Ã dietnà chyby, vysoká hladina stresu, sedavý způsob života. PotÞe s prostatou majà i urÄité psychické a emocionálnà pÅ™ÃÄiny: mentálnà obavy oslabujÃcà potenci, sexuálnà tlak a vina, pÅ™esvÄ›dÄenÃ, že ÄlovÄ›k musà zestárnout, kapitulace. K bezproblémové funkci prostaty pÅ™ispÃvá pravidelná, vÄ›ku pÅ™iměřená sexuálnà aktivita.
Hormonálnà zmÄ›ny souvisejÃcà s vÄ›kem jsou velice dobÅ™e popsány u žen a hormonálnà substituce v obdobà klimakteria je dnes téměř samozÅ™ejmostÃ. Také u mužů vÅ¡ak docházà ve vÄ›ku kolem 40-55 let k poklesu hormonálnà aktivity. Pro nÄ›které muže je toto obdobà (andropauza) spojeno s postupnou a nepÅ™Ãjemnou zmÄ›nou kvality života, poklesem jejich sexuality, nálady a energie. NÄ›kdy dokonce může vést i k závažnÄ›jÅ¡Ãm zdravotnÃm problémům. Na následujÃcÃch stránkách najdete informace o andropauze i o možném Å™eÅ¡enà problémů, které se v důsledku nÃzké hladiny mužských hormonů (zejména testosteronu) vyskytujÃ. Testosteron ovlivňuje i Å™adu metabolických pochodů, jako je napÅ™Ãklad tvorba krevnÃch bunÄ›k v kostnà dÅ™eni, pÅ™estavba kostÃ, metabolismus lipidů, metabolismus sacharidů, funkce jater a růst prostaty. Asi od 30 let vÄ›ku klesá hladina testosteronu, každých deset let zhruba o 10 procent. V tÄ›le se souÄasnÄ› zvyÅ¡uje hladina jiného faktoru, a sice globulinu vázajÃcÃho pohlavnà hormony (Sex Hormone Binding Globulin - SHBG). SHBG na sebe váže velkou Äást testosteronu, který v tÄ›le obÃhá, a znemožnà tak jeho působenà na tÄ›lesné tkánÄ›. Nenavázaná Äást testosteronu spoleÄnÄ› s Äástà jen lehce vázanou na albumin (bÃlkovina krevnà plazmy) pak plnà svou prospěšnou funkci a je známa jako "biologicky dostupný" testosteron. PÅ™Ãznaky andropauzy mohou negativnÄ› ovlivnit kvalitu jejich života a mohou je vystavit dalÅ¡Ãm, dlouhodobým rizikům spojeným s nÃzkou hladinou testosteronu. Odhaduje se, že u 30 % padesátnÃků je pokles hladiny testosteronu již natolik výrazný, že může vyvolávat pÅ™Ãznaky andropauzy nebo může tyto muže vystavit riziku jejich vzniku. U mužů v andropauze byla prokázána vysoká úÄinnost a znaÄný pÅ™Ãnos substituÄnà léÄby testosteronem, podobnÄ› jako je tomu u žen v menopauze pÅ™i substituÄnà léÄbÄ› estrogeny. Neplatà to ovÅ¡em pro vÅ¡echny muže: muži majÃcà shora vyjmenované pÅ™Ãznaky mohou mÃt i jiné zdravotnà problémy, které jsou pÅ™ÃÄinou tÄ›chto pÅ™Ãznaků. SubstituÄnà léÄba testosteronem je dobrým Å™eÅ¡enÃm pro mnoho mužů, kteřà na sobÄ› pozorujà pÅ™Ãznaky ovlivňujÃcà kvalitu jejich života.

|